Rekuperacja Montaż Serwis

 

Nasza firma zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług, oferujących rzetelny montaż wraz z serwisem wentylacji mechanicznej tzw. rekuperacji.

Do zalet rekuperacji należą: oszczędność energii, a także filtrowanie powietrza z pyłków. To niezwykle ważne dla osób mających problemy z alergią. Istotnym elementem jest oczywiście również brak zanieczyszczeń z zewnątrz takich, jak dym wydobywający się z kominów lub samochodowy. Komfort w postaci braku hałasów poprzez otwarte okno, zwłaszcza dla mieszkańców oraz biur blisko ulicy. Sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego z możliwością pełnej kontroli nad sprzętem.

Częstochowa i okolice

Rekuperacja – czym jest i na czym polega jej działanie?

Warto zapoznać się z poniższymi informacjami odnośnie zasady działania oraz zalet rekuperacji.

Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna polega na ciągu, czyli zasysaniu powietrza, które zostaje wytworzone poprzez kominy. Niestety ma to sporo wad, którymi są przede wszystkim: wychładzanie mieszkania lub domu, a także problem wilgoci w pomieszczeniach. Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, pracę opiera na ruchu powietrza, które jest wytwarzane przez maszynę, a mianowicie urządzeniu zwanym rekuperatorem. Rekuperator z kolei umożliwia kontrolę ruchu powietrza nawiewanego oraz tego usuwanego z pomieszczeń wraz z odzyskiwanie ciepła z nagrzanego, lecz zanieczyszczonego, wilgotnego i przepełnionego CO2 powietrza.

Rekuperacja jest systemem, który po prostu służy do skutecznej wymiany brudnego powietrza w mieszkaniu lub biurze na czyste i świeże. Jednocześnie odzyskuje w jakiejś części nagromadzone ciepło.

 

Jakie jest działanie rekuperacji?

Zrozumienie jej działania nie jest trudne i warto to wiedzieć.

Rekuperator w domu jest głównym, najistotniejszym czynnikiem rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzyskiwania ciepła. Wyciąganie powietrza poprzez rekuperator jest dwukierunkowe w tym samym czasie. W pierwszej kolejności wychodzi strumień czystego i zimnego powietrza, które jest zaciągnięte z zewnątrz budynku.
W drugiej kolejności ciepłe powietrze, ale zanieczyszczone, niezdatne do użytku oraz wilgotne, zostaje wyciągnięte z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty, są to okrągłe kratki na suficie oraz ścianach. Oba strumienie powietrza spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, ale nie mieszają się ze sobą, ponieważ płyną one innym odrębnym kanalikiem w rekuperatorze.
Ciepłe oraz zanieczyszczone powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, pozostawiając w nim swoją temperaturę. Z kolei zimne i klarownie czyste nawiewane z zewnątrz zabiera ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne, które mają zwykle zróżnicowaną średnicę. Zdrowe i świeże powietrze krąży w całym mieszkaniu, a brudne zaś brudne wydalane jest na zewnątrz.

Rekuperacja daje możliwość nie tylko ogrzania czystego powietrza, ale również oczyszcza je alergenów i innych zanieczyszczeń szkodliwych zdrowiu. To ogromny atut w porównaniu z tradycyjnym otwieraniem okna. Oczywiście wiąże się to także z komfortem w postaci braku zmartwień, czym sąsiedzi palą w swoich piecach i ryzykiem wdychania dymu. Rekuperacja nie pozwala na wypuszczanie dymu do domu!

Rekuperacja kontra wentylacja grawitacyjna

Wymiana powietrza w budynkach nie zawsze polegała na tak nowoczesnych metodach, dlatego też, aby zrozumieć jej ogromne zalety, warto przyjrzeć się wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja grawitacyjna różni się od systemu rekuperacji tym, iż nie wymaga do swojej pracy działania innego urządzenia, gdyż działa na systemie kominów. Niestety wentylacja grawitacyjna to po prostu dziury w ścianach budynku. Rekuperacja to dwa systemy strumieni powietrza wytwarzanych przez rekuperator. Z kolei wentylacja grawitacyjna to tylko jeden strumień wytwarzany przy pomocy różnicy ciśnień między wnętrzem budynku a otoczeniem. Z założenia kominy wentylacji grawitacyjnej powinny wydalać brudne powietrze poza budynek, a czyste powinno napływać poprzez nieszczelności, czyli szpary w drzwiach lub oknach oraz przez wywietrzniki i inne mnie do końca szczelne miejsca.

Wentylacja grawitacyjna ma praktycznie same wady, czego nie można powiedzieć o rekuperacji. Warto zaznaczyć, iż wentylacja grawitacyjna niestety wyciąga z domu nagrzane i nie gromadzi ciepła, za które każdy płacić przecież musi. Otwarte okno oraz nieszczelności w budynku powodują, iż zostaje nawiewane czyste, ale zimne powietrze, wymagające ogrzania. W przypadku rekuperacji ciepło jest pobierane z wywiewanego powietrza, a następnie przekazywane powietrzu nawiewanemu. Proces ten zapewnia skuteczną i znacznie odczuwalną oszczędność energii, która jest wymagana do ogrzania tego powietrza, do temperatury właściwej osiągającej 30%.

Wentylacja grawitacyjna nie filtruje nawiewanego powietrza, a to bardzo duża wada. Jeżeli powietrze na zewnątrz budynku jest brudne od dymu i pełne alergenów podczas otwarcia okna wszystko to znajdzie się w mieszkaniu. Z kolei rezygnacja z otwarcia okna powoduje wysoką wilgotność oraz duszność w pomieszczeniu. Dzięki rekuperacji problemy te kompletnie nie istnieją. Okna wówczas powinny być nawet całkowicie zamknięte, aby uniknąć uciekania ciepłego powietrza.

Oczywiście to nie koniec wad wentylacji grawitacyjnej, gdyż jej jakakolwiek efektowność jest całkowicie wyeliminowana poprzez nowy system budowy domów. Wentylacja grawitacyjna sprawdzi się owszem, ale wyłącznie tam, gdzie okna oraz drzwi nie są do końca szczelne. Od pewnego czasu swoją popularność zaczęło zdobywać budownictwo energooszczędne, jak również pasywne, gdzie mostków cieplnych są zupełnie eliminowane, a mianowicie wszelkie nieszczelności w drzwiach, oknach i wielu innych miejscach. Rekuperacja w domu energooszczędnym nie jest tylko wyborem, ale staje się absolutną koniecznością. Zimne oraz zanieczyszczone powietrze, które nie ma żadnego ujścia, zaczyna wytwarzać w domu wilgoć i bardzo nieprzyjemne uczucie. To rzecz jasna ma ogromny wpływ na zdrowie całej rodziny. Rekuperacja to jedyny słuszny wybór dla domu energooszczędnego.

Nowoczesne domy budowane w sposób tradycyjny mają zapotrzebowanie energetyczne do 120kWh/(m2 na rok). Taka też ilość ciepła jest konieczna, aby nagrzać 1 metr kwadratowy domu w ciągu roku. Stare budownictwa zwykle potrzebują nawet więcej niż 200kWh.

Domami energooszczędnymi nazywamy takie, których zapotrzebowanie energetyczne osiąga od 30 do 60 kWh(m2 na rok). Dwa lub cztery razy mniej potrzebnej energii to naprawdę sporo.

Oszczędności

Inwestorzy często nie są świadomi, jak ważnym elementem jest prawidłowa wentylacja budynku – rekuperacja, jakie są konsekwencje jej braku i jak bardzo bezradny i nieskuteczny jest tradycyjny sposób wentylowania pomieszczeń. Budując nowoczesny, szczelny dom, budujesz termos. Ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia, energooszczędna płyta fundamentowa…

…wentylacja grawitacyjna w takich warunkach nie działa.

 • pozwala zaoszczędzić energię,
 • skutecznie oczyszcza powietrza z pyłków, co jest niezbędne dla alergików,
 • eliminuje zanieczyszczeń z zewnątrz takie, jak: dym z kominów oraz samochodowy i wiele innych,
 • blokuje hałasy, które docierają poprzez otwarte okna,
 • pozwala na optymalne sterowanie powietrza nawiewanego oraz wyciąganego,
 • wentyluje na żądanie użytkownika, gdyż można szybko przewietrzyć mieszkanie,
 • błyskawicznie usuwa zawilgocenie. Pomaga w utrzymaniu suchych okien w kuchni, łazience oraz czystych luster,
 • skutecznie niweluje zapachy z kuchni oraz WC,
 • zmniejsza występowanie kurzu w pomieszczeniach,
 • zapewnia świeże powietrze bez wirusów, alergenów, bakterii i roztoczy,
 • brak latających lub pełzających owadów i robaków w mieszkaniu, zwłaszcza wiosną i latem,
 • przyspiesza wysychanie prania,
 • przyspiesza także schnięcie umytych podłóg,
 • daje możliwość rozbudowania instalacji w atrakcyjne funkcje w postaci chłodzenia lub dogrzewania powietrza,
 • może być całkowicie automatyczna z wykorzystaniem czujników CO2 oraz wilgoci,
 • to korzyść w postaci możliwości podłączenia jej pod instalacje inteligentnego budynku,
 • zdecydowanie wpływa na podwyższenie wartości standardów budynków oraz mieszkań.

Zainstalowanych urządzeń

Od początku naszej działalności nasza firma z Częstochowy zainstalowała na terenie śląska powyższą liczbę urządzeń chłodniczych. 

Godzin pracy

Tyle godzin zajął nam montaż, serwis oraz obsługa urządzeń dla naszych klientów.

Wykwalifikowanych pracowników 

Liczba pracowników w naszej firmie posiadających uprawnienia do montażu oraz serwisowania urządzeń. 

Zadowolonych klientów

Nasi zadowoleni klienci gdzie był dokonany montaż lub serwis, zazwyczaj na terenie całego Śląska.

Kontakt

Bądźmy w kontakcie

Zapraszamy Państwa do skorzystania z formularza kontaktowego w celu prośby o oddzwonienie lub zadania pytania. Oddzwonimy lub odpowiemy mejlowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Montaż, serwis Częstochowa

Jesteśmy prężnie rozwijającą się firmą z Częstochowy. Świadczymy usługi sprzedaży, montażu oraz serwisu klimatyzacji. W ofercie posiadamy klimatyzatory firm takich jak Sinclair, Gree, Rotenso czy Samsung z najnowszym czynnikiem chłodniczym R32. Zapraszamy do współpracy.